Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Football League πανηγυρίζει η ομάδα μας που στο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής (4/4) στο ΔΑΚ Νάξου, επικράτησε του Αιγάλεω με 1-0. Με το τρίποντο αυτό η Σαντορίνη έφτασε τους 5 βαθμούς έπειτα από τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.
Ο πολύ δυνατός άνεμος που επικράτησε σήμερα στη Νάξο επηρέασε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, με την ομάδα μας να στέκεται καλά στο πρώτο ημίχρονο, να μην απειλείται σε καμία στιγμή από τους φιλοξενούμενους και να έχει μια πολύ καλή ευκαιρία στο 38’ όταν το σουτ του Σιμιτσή πέρασε λίγο άουτ. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.
Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο απειλητικοί και είχαν δοκάρι σε δυνατό σουτ του Μπουρλάκη στο 47’, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Τσιλιγκίρης σούταρε έξω από την περιοχή και ο Δερμιτζάκης με εντυπωσιακή εκτίναξη απομάκρυνε σε κόρνερ. Μετά το πρώτο 15 λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα μας που είχε κόντρα τον αέρα, έβαλε τη μπάλα κάτω και με καλή κυκλοφορία αναζήτησε τους κενούς χώρους ώστε να δημιουργήσει τις δικές της ευκαιρίες για γκολ. Έτσι, στο 66’ ο Ντινιωτάκης έπειτα από εντυπωσιακή κούρσα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και στρώθηκε στον επερχόμενο Κανούλα, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.
Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα μας απείλησε ξανά, με το απευθείας φάουλ του Μηνά που πέρασε λίγο αουτ. Στα λεπτά που ακολούθησαν η Σαντορίνη έλεγξε το παιχνίδι, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τους φιλοξενούμενους και έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα μας να πανηγυρίζει μια πολύ σπουδαία και σημαντική νίκη.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ματσούκας, με βοηθούς τους κ.κ. Τσιλίκα και Παγουρτζή, ενώ 4ος ήταν ο κ. Πουλόπουλος.
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Ιβανίδης, Σιμιτσής (58’ Λάμπρου), Σκαθαρούδης (58’ Μηνάς), Ντινιωτάκης (82’ Μπουντόπουλος), Πολύζος, Μαλάι (82’ Μπιρμπίλη), Κουρέλλας, Κανούλας (77’ Γιουκούδης).

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Ντούνης, Παπατζίκος, Καράμπελας και Κωστόπουλος.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Πάνος Γερούλης-Δημήτρης Διαμαντής): Σικαλιάς, Μαγκάκης, Αναστασίου, Παπανικόλας, Οικονομόπουλος, Μαχαίρας (76’ Λάσκαρης), Πινιώτης, Τσιλιγκίρης, Σταματάκης, Τσίτσαρης (72’ Κασνέτση), Μπουρλάκης (76’ Σουλεϊμάν).

Την επόμενη εβδομάδα η ομάδα μας ταξιδεύει στη Ρόδο για την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον πρωτοπόρο Ιάλυσο.