Την κατάκτηση του πρωταθλήματος Κ12 της περιόδου 2022-2023 πανηγυρίζει ο Πανθηραϊκός που έπειτα από ένα τελικό που περιείχε ανατροπές, όμορφο ποδόσφαιρο και τρία υπέροχα γκολ, επικράτησε με 1-2 του Αίαντα Σύρου στον τελικό του Final4 που διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία στην Άνδρο.

Η ομάδα της Σαντορίνης φάνηκε να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ο Αίαντας ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Καλμπουράκης με εξαιρετική ενέργεια απέφυγε τους αντιπάλους του και με
έξοχο πλασέ πέτυχε το 1-0. Ωστόσο ο Πανθηραϊκός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Μετά από ωραίο συνδυασμό ο Φουστέρης τροφοδότησε τον Σιμόνι που με υπέροχο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Το γκολ αυτό βοήθησε ψυχολογικά τον Πανθηραϊκό που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να πιέσει για να πάρει το προβάδισμα. Τελικά, στο 38ο λεπτό ο Φουστέρης πάσαρε εξαιρετικά στον κενό χώρο στον Βαμβακούση ο οποίος με άψογο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στον Πανθηραϊκό. Στα λεπτά που έμειναν μέχρι το τέλος και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες με τον Πανθηραϊκό να ψάχνει το γκολ που θα καθάριζε την υπόθεση τίτλος, και τον Αίαντα από την άλλη να προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, το οποίο βρήκε τα παιδιά του Πανθηραϊκού να πανηγυρίζουν έξαλλα την άξια κατάκτηση του τίτλου που λίγο μετά τους απονεμήθηκε στην όμορφη τελετή λήξης που είχαν ετοιμάσει οι διοργανωτές.

Διαιτητές ήταν ο κ. Ρούσσος Ιωάννης και η κα. Ρούσσου Ιωάννα, έχοντας την βοήθεια έξω από τις γραμμές των κ.κ. Χουλιάρα και Ψαριανού.

Συνθέσεις

Αίαντας Σύρου (Ρηγούτσος): Αζιζάι, Ζαράνης, Κοντός, Μαύρος, Καλπουράκης, Γυφτάκης, Ντάσιος, Αμπουσέρι, Δημητράτος.

Αγωνίστηκαν επίσης: Βαρθαλίτης, Λάμπρου, Νομικός, Νούσιας, Πετσοπουλος, Μπάκι Μπαρμπαρής.

Πανθηραϊκός (Τσοβάρας):Μαράσογλου, Ντίντε, Νταούτι, Λιγνός, Βαμβακούσης, Διονυσόπουλος, Φουστέρης, Στεφανάκης, Σιμόνι.

Αγωνίστηκαν επίσης: Δακουτρός, Κοτσάκι, Χοχάι, Κοσμίδης Μ. Κοσμίδης Π., Μπούζι, Ρούσσος.

ΠΗΓΗ: SPORTCYCLADES