Την ήττα με 3-2 (25-27, 14-25, 25-22, 25-20, 19-17), στα σημεία γνώρισε ο Α.Ο. Θήρας στη Θεσσαλονίκη στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Volleyleague με τον Άρη.
Στο ματς «διαφήμιση» του γυναικείου βόλεϊ στη Μίκρα, που με τις συνεχείς εναλλαγές-ανατροπές του στο σκορ «ξύπνησε» έντονες μνήμες από τον πρόσφατο αγώνα των «16» του Κυπέλλου, τα κορίτσια του Κώστα Παπαδόπουλου θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει και «καθαρό» τρίποντο, καθώς λίγο πριν το τέλος του γ’ σετ ήταν μπροστά με 0-2 σετ και 21-22. Παρά την αντεπίθεση όμως των «κίτρινων» που ισοφάρισαν σε 2-2, η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να εξελιχθεί για άλλη μια φορά σε «κακό δαίμονα» των γηπεδούχων, σπάζοντας για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα την έδρα τους.
Ωστόσο στο τάι μπρέικ, που «έσπασε καρδιές», η ομάδα της Σαντορίνης αν και βρέθηκε μπροστά με 5-10 και 11-13 , έχοντας και στη διάθεσή της τρία σετ μπολ για φτάσει στη νίκη, δεν τα κατάφερε όπως στο Κύπελλο, αφού στα κρίσιμα σημεία η τύχη ‘χαμογέλασε» στον «επτάψυχο» Άρη.
Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Α.Ο. Θήρας) : «Νομίζω πως ήταν ένα ματς από αυτά που συνηθίζουνε οι δύο ομάδες να έχουν μεταξύ τους και είναι πάντα αμφίρροπα. Έγινε ένα ποιοτικό παιχνίδι, ένας καλός αγώνας και από τις δύο ομάδες που προφανώς θέλαμε πολύ να κερδίσουμε. Όλοι ξέρουν όμως πως το βόλεϊ δεν τελειώνει στα δύο σετ, αλλά δεν καταφέραμε να τελειώσουμε το 3ο σετ, από κάποια λάθη που κάναμε στο σέρβις, τα οποία μας ρίξανε το ρυθμό περισσότερο. Μετά όταν το παιχνίδι έφτασε στο τάι μπρέικ έγινε ένα πολύ ανταγωνιστικό ματς, που κρίθηκε στο ένα λάθος παραπάνω και στη μία μπάλα «μέσα»! Ο Άρης, όπως είδαμε και στο Κύπελλο είναι πάντα μια δύσκολη ομάδα και εμείς είμαστε ικανοποιημένοι, συνεχίζουμε την πορεία μας, καθώς έχουμε μπροστά μας και το Κύπελλο και στόχος μας είναι να βελτιωνόμαστε. Πάνω κάτω στην κανονική διάρκεια οι θέσεις φαίνονται πως θα πάνε, αλλά το ζήτημα για εμάς είναι να φτάσουμε στα πλέι οφς σε καλή κατάσταση».
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Πασπαλά.