Μπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα, άτομα που παίζουν βόλεϊ και εσωτερικός χώροςΜπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα, άτομα που παίζουν βόλεϊ και εσωτερικός χώροςΜπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα, άτομα που παίζουν βόλεϊ και εσωτερικός χώροςΜπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα, άτομα που παίζουν βόλεϊ και εσωτερικός χώροςΜπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα, άτομα που παίζουν βόλεϊ και εσωτερικός χώροςΜπορεί να είναι εικόνα 4 άτομα, άτομα που κάνουν σπορ και εσωτερικός χώροςΜπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα, άτομα που παίζουν βόλεϊ και εσωτερικός χώροςΜπορεί να είναι εικόνα 4 άτομα, άτομα που κάνουν σπορ και εσωτερικός χώρος

Μπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα, άτομα που παίζουν βόλεϊ και εσωτερικός χώρος

Ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από τη Σαντορίνη, καθώς επικράτησε δύσκολα και μετά από σχεδόν δύο ώρες αγώνα με 3-1 σετ του Α.Ο. Θήρας.

Οι «πράσινες» παρέμειναν στο -1 από την δεύτερη Α.Ε.Κ. και στο -4 από τον πρωτοπόρο Π.Α.Ο.Κ., ενώ ο Α.Ο.Θ. έχασε έδαφος και πλέον απειλείται στη πέμπτη θέση από τη Θέτιδα Βούλας.

Η ομάδα της Σαντορίνης στα δύο πρώτα σετ είχε τον έλεγχο μέχρι το 16-11, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ισάριθμες ανατροπές για το 22-25 και το 21-25, παίρνοντας προβάδισμα 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Α.Ο. Θήρας αντέδρασε και με το 25-23 κατάφερε να οδηγήσει το παιχνίδι σε τέταρτο σετ.

Εκεί, οι γηπεδούχες ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 17-16, με τον Παναθηναϊκό με σέρβερ την Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου να τρέχει σερί 0-4 για το 17-20. Το σετ και ο αγώνας τελείωσαν με το 19-25.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βέντρας, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Ιωάννου Μ..

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-2, 16-11, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-11, 18-21, 21-25
3ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 25-23
4ο σετ: 6-8, 16-14, 18-21, 19-25

*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 21-25, 25-23, 19-25) σε 104′

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς):
 Κωνσταντέλλου 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπόζιτς 4 (4/9 επ.), Λάνγκεγκερ 20 (16/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 39% άριστες), Μερκάδο 22 (19/50 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κέτσμαν 13 (12/31 επ., 1 άσσος, 82% υπ. – 50% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 52% υπ. – 24% άριστες), Καλαποδά, Αδαμοπούλου, Τσοχατζή, Φάκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 14 (8/13 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ανάε 11 (9/22 επ., 2 άσσοι, 65% υπ. – 35% άριστες), Γκρότους 12 (11/29 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ. – 54% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ανθούλη 22 (16/42 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κρος 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ) / Πολίτη (λ, 59% υπ. – 27% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Νικολογιάννη, Παλάσιος, Μεταξά 1 (1 μπλοκ), Μερκούρη.
Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Μπορεί να χάσαμε αλλά θέλω να συγχαρώ τις συμπαίκτριές μου για αυτό που έδειξαν στο γήπεδο σήμερα. Πάλεψαν από την αρχή μέχρι το τέλος, όλες τις μπάλες. Ο Παναθηναϊκός έδειξε την ποιότητά του, ειδικά από τα μισά του κάθε σετ. Έχει έμπειρες αθλήτριες και έβρισκαν τις λύσεις χωρίς λάθη. Βγάλαμε στο γήπεδο αυτά που δουλέψαμε στις προπονήσεις σε έναν αρκετά καλό βαθμό και όσο περνάει ο καιρός θα είμαστε καλύτεροι».

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Βρεθήκαμε πίσω αρκετές φορές και βγάλαμε στρες. Έχουμε όμως τη ποιότητα ομαδικά και ατομικά για να κοιτάμε τη κάθε φάση ξεχωριστά. Αυτό είναι το μήνυμα σε τέτοιες περιπτώσεις, όπως αυτές που βρεθήκαμε αντιμέτωποι σήμερα. Καταφέραμε να γυρίσουμε τα δύο πρώτα σετ, στο τρίτο ξεκινήσαμε μπροστά αλλά μας πέρασε η Σαντορίνη. Παλέψαμε αλλά δεν κλείσαμε το σετ. Στο τέταρτο ήμασταν σοβαροί από τα μισά και μετά και πήραμε τη νίκη».