Επιστροφή στις νίκες για την Σαντορίνη που για την 4η αγωνιστική της Γ΄Εθνικής, επικράτησε του Άρη Σκάλας με 2-0, στην αναμέτρηση που έγινε σήμερα το μεσημέρι στο ΔΓ Φηρών.

Ο ΑΣ Σαντορίνης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε για πρώτη φορά στο 4′ όταν το φάουλ του Κέρι πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου. Λίγο αργότερα ο Κέρι εκτέλεσε νέο φάουλ με τη μπάλα να περνά στο δεύτερο δοκάρι όπου κινήθηκε ο Μάγκας αλλά δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η πίεση της ομάδας μας καρποφόρησε στο 16′, αφού μετά από εξαιρετικό συνδυασμό η μπάλα έφτασε στον Ντρούγκα, ο οποίος με προβολή μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, με το 1-0 να είναι και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο β΄μέρος η Σαντορίνη μπήκε εξίσου δυναμικά και στο 49′ μετά από ωραίο συνδυασμό ο Ερρίκος έστρωσε στον Ντρούγκα ο οποίος δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 57′ η Σαντορίνη κέρδισε πέναλτι με τον Κέρι, ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεσή του, όμως ο Παπαδόπουλος έπεσε στην αριστερή του γωνία και αποσόβησε το γκολ. Ότι δεν κατάφερε στη φάση αυτή ο επιθετικός της ομάδας μας, το κατάφερε λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 63′. Ο Κουρέλλας έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ερρίκος την κατάλληλη στιγμή πάτησε τη μπάλα στον Κέρι ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παπαδόπουλο και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Χατζηγιάννης, με βοηθούς τους κ.κ. Σοφιά και Κυριακόπουλο.

Συνθέσεις:

ΑΣ Σαντορίνης 2020(Παντέλης): Ντούνης, Ευαγγελιδάκης, Παντίδος, Μάγκας, Κουρέλλας, Σιμιτσής (91′ Καρπαθάκης), Πολύζος, Ντρούγκας(70′ Ιβανίδης), Ερρίκος (86΄ Zisi), Κέρι(86′ Κρυεμάδι), Ζγκούρη(90′ Συρεγγέλας).

Άρησ Σκάλας(Μπένος): Παπαδόπουλος, Μπινιώρης, Σερμετζάκης, Ζορμπάς(65′ Χρήστου), Κρέτσης, Μανωλάκος, Καρμοίρης(46′ Μπρατίτσας), Warden, Σαμπατάκος, Παπαδόπουλος (61′ Κανελλάκης), Μιχελάκος