Σπουδαία νίκη για τον Πανθηραϊκό που επικράτησε στη Ραφήνα επί της τοπικής Θύελλας με 2-1 για την 19η αγωνιστική του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα της Σαντορίνης με αυτή τη νίκη έκανε άλλο ένα βήμα για την σωτηρία της καθώς έφτασε στην 5η θέση με 25 βαθμούς.
Διαβάστε για το παιχνίδι όπως γράφτηκε στο σάιτ της ομάδας :

Έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής (11/03/18) στο Δημοτικό Γήπεδο Ραφήνας, ο Πανθηραϊκός πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στη Θύελλα Ραφήνας με τελικό σκορ 1-2, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.
Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί, όταν ο Γιάννης Αγοραστός με σκαστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας έτσι το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Πανθηραϊκός έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όμως ο Πάντος μπλόκαρε το κοντινό πλασέ που επιχείρησε ο Τόμι Κοσταντίνοφ. Στο 20′ η ομάδα μας πήρε αέρα δύο τερμάτων με τον Χρήστο Ντούμο να διαμορφώνει το 0-2 με άψογο πλασέ. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα η Θύελλα μπήκε ξανά στο παιχνίδι, αφού ο Μανουσάκης από κοντά μείωσε σε 1-2.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση, με κορυφαία στιγμή αυτή του 55ου λεπτού όταν και ο Χαρακτίδης, με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι του Αθανασίου. Στο 68′ ο Πανθηραϊκός απείλησε με κεφαλιά του Κοστανίνοφ, όμως ο Πάντος μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 73′ ο Μανουσάκης έπιασε μια κεφαλιά όμως ο Γρηγόρης Αθανασίου μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα. Στο 87′ οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Πατσαράκη να σουτάρει άστοχα από καλή θέση. Παρά την πίεση της Θύελλας, ο Πανθηραϊκός άντεξε, και έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με τελικό σκορ 1-2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Στάμος, με βοηθούς τους κ.κ Στάμο Μ. και Λυρή.

Συνθέσεις:
Θύελλα Ραφήνας (Ηλιόπουλος): Πάντος, Ντόσκας, Παπαδόπουλος (23’ Μπουντάκης) Φύτρος (83’ Παπατσαράκης), Μανουσάκης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Αράπης, Σουλτανίδης, Δημητρίου, Ζέκιο

Πανθηραϊκός (Ανδρέας Σκέντζος): Αθανασίου, Τσόπελας, Μπιρμπίλη, Φύτρος, Κεφαλάς, Μάνιας, Κονσταντίνοφ(84’ Πολυκρέτης), Ντάμζι (58’ Περιάλης)(89’ Καμπούρης) Ντούμος (79΄Λούκα), Γκίκας, Αγοραστός
Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Καλαμάτας, Καμπόσος