Στο πρώτο φιλικό παιχνίδι της φετινής προετοιμασίας, ο Πανθηραϊκός επικράτησε της Θύελλας Καμαρίου με σκορ 1-2, σε αναμέτρηση που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (19/08/18) στο Δημοτικό Γήπεδο Καμαρίου,παρουσία εκατοντάδων φιλάθλων.

Ο αγώνας αποτέλεσε μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία ώστε οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να ξεφύγουν λίγο από την καθημερινότητα των προπονήσεων.

Η ομάδα μας ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, όταν ο Στέλιος Γκίκας εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με μακρινό ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Με τη συμπλήρωση 45′ λεπτών αγώνα, η ομάδα μας έφτασε στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος. Ο Άλεξ Μάνιας δοκίμασε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Ανδριόλα να αποκρούει, τη μπάλα να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Δημήτρης Γαϊδαρτζής με κεφαλιά διαμόρφωσε το 0-2. Η ομάδα της Θύελλας έφτασε στη μείωση του σκορ λίγο πριν από το φινάλε του αγώνα, με κοντινή κεφαλιά του Δαβιλά.

Συνθέσεις:

Πανθηραϊκός Α.Ο (Ανδρέας Σκέντζος): Διαμαντής, Τσίγκρος, Μπιρμπίλη, Λούκας, Κόντης, Κονσταντίνοφ, Γαϊδαρτζής, Μάνιας, Ντούμος, Γκίκας, Παληγεώργος.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι εξής: Στεφανόπουλος, Ξηρός, Πολυκρέτης, Βορύλλας, Αγοραστός, Χατζηλαζαρίδης, Τσοβάρας, Τσάκα, Αρβανίτης, Συνολάκης, Δαμίγος.