Η εικόνα ίσως περιέχει: 8 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, γήπεδο μπάσκετΔεν κατέκτησε  το κύπελλο , όμως κατέκτησε τις καρδιές χιλιάδων Ελλήνων που παρακολούθησαν τον μεγάλο τελικό χθες βράδυ ο ΑΟ ΘΗΡΑΣ.
Η ομάδα της Σαντορίνης που εκπροσώπησε το Ελληνικό γυναικείο Βόλεϊ στην Ευρώπη και έφτασε στις 8 καλύτερες ομάδες, κοίταξε κατάματα τον Ολυμπιακό και αν δεν ήταν μεγάλη η κόπωση από τα 5 σετ της προηγούμενης μέρας, σίγουρα το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο για την ομάδα μας, όπως είπε και ο προπονητής μας στις δηλώσεις του.
Ο ΑΟ ΘΗΡΑΣ,η ναυαρχίδα του Κυκλαδίτικου και Θηραϊκού αθλητισμού ξεπέρασε φέτος τις προσδοκίες μας  και μας έκανε για άλλη μια φορά υπερήφανους.
Κοιτάμε μπροστά τώρα, το πρωτάθλημα, γιατί σίγουρα η ομάδα μας θα συνεχίσει να γράφει νέες χρυσές σελίδες στο βιβλίο της αθλητικής ιστορίας της Σαντορίνης και των Κυκλάδων.

για την ιστορία:
Η ροή του τελικού

Ο Σέρβος προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, σε αντίθεση με τον χθεσινό ημιτελικό, ξεκίνησε διαγώνια την Βλαχάκη αντί της Νομικού. Στην αντίπερα όχθη ο συμπατριώτης του, του ΑΟ Θήρας, Μπράνκο Γκάιτς έχρισε βασική πασέρ την Γκριμπατς αντί της Ξανθοπούλου που γύρισε τον ημιτελικό με τον Πανναξιακό αλλά και την κεντρική Εμμανουηλίδου που χθες μπήκε στα μισά του ματς.

Στο ξεκίνημα του τελικού ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε 6-5 αλλά τρία λάθη της ομάδας από την Σαντορίνη έφεραν την διαφορά στο +4 (10-6) για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» εκμεταλλευόμενες την κακή υποδοχή (18%) του ΑΟ Θήρας έφθασαν την διαφορά στο +7 (15-8) για να τελειώσει το σετ στην μέγιστη τιμή με (+9) 25-16. Ο Ολυμπιακός είχε 61% στην επίθεση και πήρε 7 εύκολους πόντους από τον ΑΟ Θήρας.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 45 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα στέκονταιΣτο δεύτερο σετ ο ΑΟ Θήρας πίεσε στην υποδοχή τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 15-13 με τον Κοβάτσεβιτς να αντικαθιστά την Βλαχάκη με την Νομικού. Στο 17-15 σε προσπάθεια πρώτου χρόνου η Κατερίνα Γιώτα στραβοπάτησε με αποτέλεσμα να αποχωρήσει και τη θέση της να πάρει η Κατερίνα Ζακχαίου. Ο άσσος της Νομικού έφερε την ισοπαλία στο σετ (18-18) με τον Ολυμπιακό να προσπερνά με 2 πόντους με άουτ επίθεση της Πίλεπιτς και την Χουντ να είναι εύστοχη (20-18). Η Ξανθοπούλου πήρε τη θέση της Γκριμπατς στην πάσα του ΑΟ Θήρας με τον άσσο της Φιλντ να ξαναδίνει το προβάδισμα με 22-21 αλλά η Έμοντς έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό στο τιμόνι με 23-22. Η Μερτέκη ισοφάρισε 23-23 με την Έμοντς να μην βγάζει υποδοχή στον άσσο της Ξανθοπούλου για το 24-23 και την Μερτέκη να τελειώνει το σετ με 25-23 και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε και στο τρίτο σετ με 5-3 αλλά το ξέσπασμα του Ολυμπιακού και τα λάθη της ομάδας της Σαντορίνης έφεραν «ερυθρόλευκο» 6-0 και προβάδισμα 9-5 (Γκρίμπατς αντί Ξανθοπούλου). Με επίθεση της Χουντ, που επέστρεψε στο σκοράρισμα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 19-14, η Σαντορίνη απάντησε με 2 πόντους της Μερτέκη (19-16) αλλά με επίθεση της Χουντ, μπλοκ στην Πίλεπιτς και επίθεση της Έμοντς η διαφορά πήγε στο +6 (22-16). Με αυτή τη διαφορά έκλεισε και το τρίτο σετ (25-19) με την ομάδα του Κοβάτσεβιτς να προηγείται με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Βλαχάκη βασική στην διαγώνιο και αν και βρέθηκε πίσω με 10-9 στο σκορ κατάφερε με τα σερβίς της Λαμπρούση και το έξυπνο παιχνίδι της Χριστοδούλου να προσπεράσει με 6 πόντους (16-10). Με την ψυχολογία στα ύψη ο Ολυμπιακός διατήρησε και αύξησε την διαφορά στο +8 (20-12) για να τελειώσει το σετ με 25-17 και το ματς με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου.