Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το 2019 ο Πανθηραϊκός, που επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Κόρινθος, στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής (06/01) στο Δημοτικό Γήπεδο του Πανθηραϊκού.

Η ομάδα μας είχε τον πλήρη έλεγχο καθ´όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8ο λεπτό όταν ο Ντούμος σέντραρε από τα δεξιά και ο προωθημένος Αγοραστός με ψαλιδάκι έστειλε τη μπάλα λίγο αουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μάνιας τροφοδότησε τον Κόντη ο οποίος δοκίμασε ένα ωραίο σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λουτριώτη. Στο 15’ ο Παληγεώργος με όμορφη ενέργεια μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στα σώματα των αμυντικών της Κορίνθου. Στο 19’ ο Μάνιας σέντραρε, ο Γαϊδαρτζής έπιασε μια δύσκολη κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 28’ ο Κόντη έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από μαρκάρισμα όμως ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Λίγα λεπτά αργότερα και έπειτα από σέντρα από τα δεξιά, ο Γαϊδαρτζής έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα ο Κόντη βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή όμως το πλασέ που επιχείρησε απομακρύνθηκε από τον Λουτριώτη. Η πίεση της ομάδας μας συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Στο 56’ νέο σουτ του Κόντη, ξανά όμως ο Λουτριώτης απομάκρυνε. Τελικά ο Πανθηραϊκός κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 71’. Μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Γκίκας έδωσε στον Παληγεώργο, αυτός βρήκε τον Γαϊδαρτζή ο οποίος έστρωσε στον Γκίκα, και ο τελευταίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Μπαλαχούτης, με βοηθούς τους κ.κ Σγουράκη και Γαρούφο.