Με το «δεξί» στο 2022 μπήκε στα Ιλίσια ο Α.Ο. Θήρας, καθώς η ομάδα μας επικράτησε άνετα με 0-3 (17-25, 11-25, 20-25) σετ του Α.Ο. Ηλυσιακού σε 66’.
Στο ματς της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague, όπου είχαμε την επανεμφάνιση για 1,5 σετ της διεθνούς Αμερικανίδας διαγώνιας Αλεξάντρα Χόλστον έπειτα από περίπου δίμηνη απουσία, η ομάδα μας επικράτησε άνετα των γηπεδούχων και «έσπασε το ρόδι» με επιτυχία στο παρθενικό ματς της νέας χρονιάς.
Τα κορίτσια του Κώστα Παπαδόπουλου, παρά το διάστημα αποχής δύο εβδομάδων από την αγωνιστική δράση, λόγω γιορτών, έδειξαν άριστα προετοιμασμένα, απέναντι στις γηπεδούχες, που μόνο στις αρχές του γ’ σετ προηγήθηκαν στο σκορ με 6-3 και 7-5.
Ωστόσο, η ανώτερη σε όλες τις γραμμές, ομάδα της Σαντορίνης, ιδιαίτερα σε επίθεση και μπλοκ, βρέθηκε στο φινάλε του αγώνα, να γράφει «δια χειρός» Αδαμοπούλου, το 0-3 και με το πολύτιμο τρίποντο, να κάνει εκτός έδρας ιδανικό «ποδαρικό» στη νέα χρονιά.
«Ξεκινήσαμε τη νέα χρονιά με επιτυχία και με μία καλή εμφάνιση. Η σημερινή νίκη είναι σημαντική, καθώς η ομάδα προέρχονταν από τη διακοπή λόγω των εορτών και κάτι τέτοια ματς κρύβουν παγίδες. Τα κορίτσια όμως έδειξαν σοβαρότητα, ενώ είμαι ικανοποιημένος, και από την εμφάνιση της Χόλστον, που αγωνίστηκε για ενάμισι σετ, έπειτα από τον τραυματισμό, που την άφησε εκτός για μεγάλο χρονικό διάστημα. Συνεχίζουμε βήμα-βήμα, παιχνίδι με παιχνίδι με την ίδια σοβαρότητα και στη συνέχεια…» δήλωσε ο προπονητής του Α.Ο. Θήρας, Κώστας Παπαδόπουλος, που ευχήθηκε παράλληλα καλή χρονιά, με υγεία και επιτυχίες για την ομάδα μας.
Η αποστολή του Α.Ο. Θήρας θα επιστρέψει αύριο αεροπορικώς στο νησί, προκειμένου τα επόμενα 24ωρα, να αρχίσει την προετοιμασία της ενόψει του α’ ματς για το 2022 στο ΔΑΠΠΟΣ, όπου η ομάδα μας θα υποδεχθεί τον Πανναξιακό ΑΟΝ.