Έπειτα από ένα παιχνίδι με λιγοστές καλές στιγμές αλλά με πολλές δυνατές μονομαχίες, ο Πανθηραϊκός επικράτησε της Θύελλας Καμαρίου με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι, παίρνωντας έτσι την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Κυκλάδων.

Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά δν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες για γκολ, με πιο σημαντικές ένα σουτ του Παληγεώργου το οποίο μπλόκαρε ο Ανδριόλας στο 71’, και ένα πλασέ του Μάνιας δέκα λεπτά αργότερα. Στο 90’ η Θύελλα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αρβανίτη, για κτύπημα εκτός φάσης στον Παληγεώργο. Η υπεροχή της ομάδας μας συνεχίστηκε και στον έξτρα χρόνο της παράτασης, χωρίς όμως να μετουσιωθεί σε γκολ. Στο 94’ η κεφαλιά του Γαϊδαρτζή πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 115’ μετά από ωραίο συνδυασμό και συρτή σέντρα του Ντούμου ο Κόντης πλάσαρε λίγο αουτ.

Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με τον Ηλία Διαμαντή να πραγματοποιεί μία απόκρουση και τους Κόντη, Παληγεώργο, Γαϊδαρτζή και Λούκα να είναι εύστοχοι από τα 11 βήματα και την ομάδα μας να κερδίζει έτσι μια σπουδαία πρόκριση.

Άξια αναφοράς η μαζική παρουσία του κόσμου που κατέκλυσε τις εξέδρες του γηπέδου και στήριξε την προσπάθεια της ομάδας μας παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες.