Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση, η Θύελλα Καμαρίου πέρασε νικηφόρα από τα Φιλιατρά επικρατώντας με 1-0 της Εράνης και πήρε τεράστια ιστορική πρόκριση για την Γ’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Διαγόρα Ρόδου.

Ο Σαραντόπουλος απείλησε για πρώτη φορά στο 5′ για την Εράνη. Με προσωπική ενέργεια παραλίγο να βάλει ένα τρομερό γκολ αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλάγια έξω από την περιοχή, κατέληξε ελάχιστα πάνω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φαρμάκη.

Η Εράνη στη συνέχεια έχασε τρομερή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Φαρμάκης είπε αρχικά όχι στον Κωνσταντόπουλο και στη συνέχεια ο Ράτο βρέθηκε μπροστά σε κενή εστία αλλά κάπως η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Θύελλα προσπάθησε να αντιδράσει, με το δυνατό σουτ του Νικλιτσιώτη να φεύγει δίπλα από την εστία του Αντωνόπουλου, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Σαραντόπουλος βρήκε τον Κωνσταντόπουλο ο οποίος με φοβερό ανάποδο ψαλίδι επιχείρησε να σκοράρει αλλά η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φαρμάκη.

Η Εράνη έφτασε ξανά μια ανάσα από το γκολ στο 40′, με τον Μπουρδέκα μετά από κόρνερ, να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τσακωνάκος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά και σε αυτή την περίπτωση η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία.

Με τεράστια ευκαιρία ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος για την Εράνη. Ο Μαρτίνι βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Φαρμάκης μπλόκαρε την μπάλα.

Η Θύελλα στη συνέχεια κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Νικλιτσιώτης έκανε ωραία προσωπική ενέργεια και με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Αντωνόπουλο για το 0-1 στο 56′.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ των γηπεδούχων.

Η Εράνη έψαξε το γκολ της ισοφάρισης μέχρι το τέλος, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπινιώρη να αστοχεί προ κενής εστίας από τη μικρή περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και πήραν μια μεγάλη πρόκριση!

Εράνη Φιλιατρών: Αντωνόπουλος, Καπλάνης, Μπινιώρης, Ράτο, Μπουρδέκας, Μαρτίνι, Κωνσταντόπουλος, Σαραντόπουλος, Φλαριώτης (Κόλλιας), Τσακωνάκος (Μιχόπουλος), Λαμπρόπουλος

Θύελλα Καμαρίου: Φαρμάκης, Μπιρμπίλι, Μαντούσης, Καστράτι, Καρακούσης, Σιμιτσής, Μαναριώτης, Νικλιτσιώτης, Αχμετάι, Ζαμπέλης (Κοντομίχης), Κουλόλι

πηγή:sportcyclades.gr