Χρειάστηκε ένα ολόκληρο ημίχρονο ο Πύργος για να «ξεκλειδώσει» τον Νηρέα στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (19/10) για την 3η αγωνιστική του ου ομίλου της Α΄ κατηγορίας, με την ομάδα της Σαντορίνης να ανεβάζει στροφές στην επανάληψη και να επικρατεί εύκολα με 5-0.

Καλά διαβασμένος και δουλεμένος ο Νηρέας αντιστάθηκε για 45 λεπτά στην ανωτερότητα του Πύργου, όμως η ομάδα του Αλέξανδρου Κωνσταντόπουλου μπήκε αποφασισμένη για το τρίποντο στην επανάληψη και ήταν καταιγιστική.

Μόλις στο 47′ ο Καρατζιάς σέντραρε από δεξιά και ο Μάρκος Φύτρος με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ταχιράι με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έκανε δύο τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Στο 64΄ήρθε η σειρά του Τσιάβου, ο οποίος μετά από ωραία μπαλιά του Λούκα, πήρε τη μπάλα και με πολύ ωραία ενέργεια ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.

Το 4-0 έγινε από τον νεαρό Πάνα στο 87′, ο οποίος πήρε την ασίστ από τον Τσιάβο και σκόραρε με ωραίο σουτ.

Ο Τσιάβος που είχε κέφια με πλασέ στο 88′ διαμόρφωσε το τελικό 5-0, με τον ΑΟ Πύργου να κάνει το 2 στα 2 και να συνεχίζει αήττητος στο πρωτάθλημα.