Πραγματοποιώντας ψυχωμένη εμφάνιση ο Πανθηραϊκός πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στον Α.Ο Αγίου Ιερόθεου, στην αναμέτρηση που διεξήχθη το πρωί της Κυριακής(13/01) στο κατάμεστο Δημοτικό Γήπεδο του Πανθηραϊκού.

Μια νίκη αφιερωμένη στον μεγάλο άτυχο της ομάδας μας Στέλιο Γκίκα, ο οποίος τραυματίστηκε στην προπόνηση της προηγούμενης Τετάρτης, με αποτέλεσμα να υποστεί ρήξη χιαστού. Με μια όμορφη πρωτοβουλία, ξεδιπλώνοντας ένα πανό με ευχές πριν την έναρξη του αγώνα, οι ποδοσφαιριστές του Πανθηραϊκού έδειξαν τη στήριξή τους προς τον Γκίκα,ενώ και με την επίτευξη του 1-0 από τον Κόντη στο 49’, έτρεξαν όλοι προς το μέρος του χαρίζοντάς του μια εμφάνιση της ομάδας με το αγαπημένο του Νο16.

Στο αγωνιστικό σκέλος τώρα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν πρώτοι στο 9ο λεπτό, με το Νικολέτο να σουτάρει, τον Διαμαντή να αποκρούει και τον Λαμπρόπουλο στη συνέχεια με σωτήρια προβολή να διώχνει σε κόρνερ πριν ο Σουλελές σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σουλελές με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο αουτ, ενώ στο 20’ η ομάδα μας έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όμως το σουτ που επιχείρησε ο Γαϊδαρτζής από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε αποφασιστικά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 49´. Ο Μάνιας έκανε την κούρσα από τα δεξιά και με υπέροχο γύρισμα βρήκε τον Κόντη, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Η πίεση της ομάδας μας συνεχίστηκε και στο 72’ ο Γαϊδαρτζής με κεφαλιά πάσαρε στον Πολυκρέτη ο οποίος όμως κόπηκε από τους αμυντικούς λίγο πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ακολούθησε ένα δυνατό σουτ του Κόντη που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα στο 95ο λεπτό, ο Μπίρης από το ύψος της μεγάλης περιοχής δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, με τον Διαμαντή να διώχνει εντυπωσιακά. Έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με 1-0.

Διαιτητής ήταν ο κ. Λεμπέσης, με βοηθούς τους κ.κ Κορώνα και Μουμπογιατζόγλου.

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Γιάννης Σιλεβίστας): Διαμαντής, Χούσα, Τσίγκρος, Μπιρμπίλη, Παληγεώργος, Κόντης (84′ Αγοραστός), Γαϊδαρτζής (90+2 Κονσταντίνοφ), Μάνιας (88′ Κεσίδης), Λαμπρόπουλος, Ντούμος (69 Πολυκρέτης), Λούκα.

Αναπληρωματικοί: Μπουρούς, Πέκα, Βορρύλας.

ΆΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Ρούμπης, Πολίτης, Αποστόλου, Τσατσαρής, Μπίρης, Βελέτης, Μανδαμαδιώτης, Λέσι (83 Τσαρκάνι), Αποστολόπουλος (64′ Κράσι), Νικολέτος (87′ Μπριστογιάννης), Σουλελές.

Αναπληρωματικοί: Σιμάκος, Χαραλάμπους, Ζωντός, Τσαρκάνι, Πολυχρονάκης.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα στέκονται, ουρανός και υπαίθριες δραστηριότητες