Σ’ ένα ματς γεμάτο ανατροπές ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil επικρατώντας μετά από μια πραγματική μάχη που διήρκησε 147 λεπτά.
Ο ΑΟΘ έκανε δύο μεγάλες ανατροπές στο 1ο και 5ο σετ με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν από 2-0 σε 2-2, αλλά να μην μπορούν να κρατήσουν το προβάδισμα με 5-10 στο 5ο σετ.
Η πρώτη μεγάλη ανατροπή ήρθε στο πρώτο σετ όπου ο ΑΟΜ με άσσο της Ευαγγελίου προηγήθηκε 20-22 και έφτασε στο 22-24, αλλά επίθεση Κέτσμαν, μπλοκ και επίθεση της Μερκάδα διαμόρφωσαν το 25-24 με την Θήρα να παίρνει το σετ στο 28-26 με μπλοκ των Λάγκεγκερ, Κιουτσιούκη.
Στο β’ σετ το 2-5 των φιλοξενούμενων έγινε 10-5 με τα σερβίς της Μερκάδο κι ο ΑΟΘ με επιμέρους σκορ 13-1 προηγήθηκε με 15-6 για να κάνει εύκολα το 2-0.
Εξίσου εύκολα όμως το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 2-2 καθώς στο 3ο και 4ο σετ είχε 10 από τα 13 συνολικά μπλοκ για να φτάσουμε στο τάι μπρέικ.
Εκεί οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν νωρίς με 2-5 και μετέτρεψαν το 5-7 σε 5-10 έχοντας μάλιστα και κόντρα επίθεση που περασε ανεκμετάλλευτη. Η Μπόζις με άσσο μείωσε σε 8-10 και με μπλοκ της Λάγκεγκερ έγινε το 10-11 με τον ΑΟΜ να φτάνει στο 11-13, αλλά στη συνέχεια να δέχεται σερί 3-0 για το ματς μπολ του ΑΟΘ. Η Μερκάδο έχασε το σερβίς, το Μαρκόπουλο έφτασε σε δικό του ματς μπολ με την Λέιθαμ να καρφώνει άουτ (15-15) και στο 18-18 υπέρβαση της Λέιθαμ στο σερβίς και κόντρα της Μερκάδο έδωσαν τη νίκη στην ομάδα της Σαντορίνης.

Διαιτητές: Κουτσής, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Θεοδοσίου, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Ιωάννου.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 14-16, 20-21, 28-26
2ο σετ: 8-5, 16-7, 21-10, 25-18
3ο σετ: 8-6, 10-16, 12-21, 17-25
4ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 20-25
5ο σετ: 2-5, 5-10, 10-12, 20-18
*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 8 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ο Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 10 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-18, 17-25, 20-25, 20-18) σε 147′.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Μπόζιτς 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 23 (16/37 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 48% υπ.-15% άριστες), Μερκάδο 23 (19/56 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κέτσμαν 18 (17/43 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ.-56% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (6/16 επ., 1 άσσος) / Μπελιά (λ, 38% υπ.-25% άριστες), Καραμπάση (λ, 58% υπ.-31% άριστες), Ζιώγα 2 (2/5 επ.), Τσοχατζή, Φάκη.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 16 (13/31 επ., 3 μπλοκ, 36% υπ.-09% άριστες), Νάγκελς 4 (0/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φίτερερ 14 (11/21 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Αλλαγιάννη 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Λέιθαμ 19 (16/53 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 12 (9/42 επ., 3 άσσοι, 50% υπ.-22% άριστες) / Γούλα (λ, 41% υπ.-28% άριστες), Κωτσαρά 1 (1/2 επ.), Γράβαρη 9 (4/10 επ., 2 άσσοι 3 μπλοκ), Ευαγγελίου 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Σπανάκη 1 (1/3 επ.), Βαϊοπούλου.
Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής ΑΟ Θήρας):
«Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για αυτή την σημαντική νίκη. Χάσαμε έναν βαθμό αλλά μπορούσαμε να είχαμε χάσει και το παιχνίδι. Το Μαρκόπουλο έπαιξε χωρίς πίεση και από την στιγμή που σταματήσαμε να είμαστε επιθετικοί, ο αντίπαλός μας ήταν καλύτερος. Είμαι χαρούμενος που πήραμε τη νίκη στο τάι μπρέικ και με ανατροπή από 5-10».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil):
«Δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι από το αποτέλεσμα. Αν μας έλεγαν πριν το παιχνίδι ότι θα παίρναμε έναν βαθμό θα ήμασταν ικανοποιημένοι, αλλά με βάση αυτά που κάναμε στο πρώτο, στο τρίτο, στο τέταρτο αλλά και στο τάι μπρέικ μπορούσαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο. Η Σαντορίνη παίζει καλό βόλεϊ και έχει καλές αθλήτριες. Πρέπει να την πιέσεις για να νικήσεις. Οι μικρότερες σε ηλικία αθλήτριες που έπαιξαν στο δεύτερο σετ έκαναν καλή δουλειά και στη συνέχεια που επέστρεψαν οι βασικές είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση. Στο τάι μπρέικ είχαμε αρκετές ευκαιρίες να πάρουμε τη νίκη και είναι κρίμα που δεν τα καταφέραμε. Δεν είναι η πρώτη φορά που χάνουμε στο τάι μπρέικ και πρέπει να δουλέψουμε πάνω σε αυτό. Οι καλές ομάδες δεν σου δίνουν πολλές ευκαιρίες και πρέπει να τις εκμεταλλεύεσαι».
*Σε όλους τους αγώνες κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη.