Αποστολή, ΕΡΤ
Γιάννης Ράνιος

Την τρίτη της νίκη σε τέσσερα παιχνίδια στον δεύτερο όμιλο του Silver European League πανηγύρισε η Εθνική γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε στο Ταρτού 3-1 σετ (25-8, 25-23, 21-25, 25-13) της Εσθονίας έχοντας ως κορυφαίες σκόρερ τις Βασιλαντωνάκη και Στράντζαλη.

Στους 20 πόντους σταμάτησε η διαγώνια της Εθνικής, Ανθή Βασιλαντωνάκη, με 52% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (15/29 τελειωμένες), ενώ είχε και 5 στοπ πάνω στο φιλέ. Η Όλγα Στράντζαλη είχε 18 πόντους με 2 άσσους, 2 μπλοκ και η συμπαίκτριά της στα άκρα, Εύα Μερτέκη πρόσθεσε άλλους 11. Για τις γηπεδούχες από 13 πόντους είχαν Πιτ και Κουλερκάν.

Η εθνική ομάδα άγγιξε το τέλειο παιχνίδι στο πρώτο και το τελευταίο σετ, ατύχησε όμως στο τρίτο όπου «πλήρωσε» τα λάθη της.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε εντυπωσιακά και έφτασε σε ένα εύκολο σετ με διαφορά 15 πόντων απέναντι στην Εσθονία, πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση. Αξίζει να σημειωθεί ότι το 25-8 συνιστά την καλύτερη επίδοση στην φετινή διοργάνωση για την Ελληνική ομάδα και ταυτόχρονα την χειρότερη επιθετική συγκομιδή πόντων για την Εσθονία.
Στο δεύτερο σετ γηπεδούχες εμφανίστηκαν σαφώς πιο βελτιωμένες, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι προσπέρασαν την Ελλάδα μόλις για δεύτερη φορά στο σκορ όταν έκαναν το 14-13. Ωστόσο η ανωτεροτητα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος φάνηκε μέχρι το τέλος και παρά το γεγονός ότι θα μπορούσε να έχει τελειώσει πιο νωρίς το σετ όταν προηγηθήκαμε 24-20 για να φτάσουμε στο τελικό 25-23.
Στο τρίτο σετ η εθνική βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά την Εσθονία που είχε αέρα τεσσάρων πόντων και τον διατήρησε μέχρι το τέλος. Παρά την είσοδο της Βεργίδου και της Οικονομίδου όταν το σκορ ήταν σε βάρος της ελληνικής ομάδας 20-16 δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στο σετ.
Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό τρόπο για την Ελλάδα και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα όταν το σκορ ήταν 10-3. Τα εξαιρετικά ποσοστά σε τελειωμένες επιθέσεις σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στην Ελλάδα να τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι.