Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που πραγματοποιήθηκε απόψε στο Δ.Α.Κ Νάξου, η ομάδα Κ14 του Πανθηραϊκού επικράτησε της αντίστοιχης, πολύ αξιόλογης ομάδας του Π.Α.Σ Τήνου με σκορ 0-3, και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος. Αυτή θα είναι η πρώτη συμμετοχή στην ιστορία της ομάδας μας σε τελικό πρωταθλήματος υποδομής της Ε.Π.Σ. Κυκλάδων. Στον μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί αύριο στις 19:00 στο Δ.Α.Κ Νάξου, η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει τον οικοδεσπότη Π.Α.Σ Νάξου.

Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά είχε αναγνωριστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να σημειώσουν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πιο αποφασισμένη και κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές καλές στιγμές. Τελικά, το γκολ ήρθε στο 46ο λεπτό. Μετά από γύρισμα στην περιοχή, ο Ζεκιράι έγινε κάτοχος της μπάλας και με όμορφη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι βρήκε τον Κρεμμύδα, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 0-1.  Το γκολ αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα μας να βρει περισσότερους κενούς χώρους και να δημιουργήσει έτσι αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Δύο λεπτά αργότερα ο Πανθηραϊκός έφτασε μια ανάσα από το 0-2, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Κρεμμύδας έπιασε μια κοντινή κεφαλιά εξ’ επαφής, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Λίγο αργότερα η ομάδα μας έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ζεκιράι έκλεψε τη μπάλα στα αριστερά, απέφυγε με έξοχο τρόπο δύο αντιπάλους και τον τερματοφύλακα, όμως το γύρισμα που επιχείρησε από πλάγια θέση κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στο 58′ ο Πανθηραϊκός κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο δεύτερο γκολ. Σε μια αντεπίθεση, ο Κρεμμύδας από τα δεξιά γύρισε τη μπάλα στον Δαμίγο, ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γιαννόπουλο και με ψύχραιμο πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα μας.  Στην εκπνοή του παιχνιδιού, ο Αργυρόπουλος με ωραία μπαλιά βρήκε τον Ζεκιράι ο οποίος με όμορφο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Νεοκοσμίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Βακόνδιο και Χατζόπουλο.

Συνθέσεις:

Π.Α.Σ Τήνου (Ρόκας): Γιαννόπουλος, Βλαχάκης, Πλυτάς, Βόγλης, Κελαδίτης, Βιδάλης, Ταράσης, Περπινιάς, Φιλιππούσης, Τζανουλίνος, Βασιλάκης

Αναπληρωματικοί: Αλβέρτης, Πέπα, Αράθυμος, Φώσκολος, Σιώτος, Γιαννόπουλος, Καρδαμίτσης.

Πανθηραϊκούς (Κρεμμύδας): Αδαμίδης, Κρεμμύδας, Φέγγης, Καρράς, Ξαγοράρης, Hoxhaj, Δαμίγος, Buzi, Provimi, Βαμβακούσης, Lamaj.

Αναπληρωματικοί: Δαμίγος, Πελέκης, Ξαγοράρης, Αργυρόπουλος, Βαζαίος, Βεζύρης, Zeqiraj