Την ήττα με 3-0 (25-22, 25-22, 25-14) γνώρισε στη Νέα Φιλαδέλφεια από την ΑΕΚ ο Α.Ο. Θήρας, στο ματς της 24ης αγωνιστικής Volleyleague γυναικών. Η ομάδα μας, με εξαίρεση το γ’ σετ, όπου η γηπεδούχος επέβαλλε πλήρως από την αρχή το ρυθμό της, στα δύο πρώτα σετ ξεκίναγε καλύτερα και είχε το προβάδισμα μέχρι τα μισά των σετ, αλλά όσο πλησίαζε στο φινάλε των σετ, η ομάδα μας, δε είχε το καθαρό μυαλό που χρειάζονταν στο τελείωμα των φάσεων. Πλέον τα κορίτσια του Κώστα Παπαδόπουλου επικεντρώνονται στον στόχο του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου σε λιγότερο από μία εβδομάδα στο φάιναλ φορ του Ηρακλείου θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά την Θέτιδα Βούλας (11/3).
Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα στο «Απόστολος Κόντος» οι δύο ομάδες εξέφρασα την αλληλεγγύη τους στο δοκιμαζόμενο ουκρανικό λαό, με τις αθλήτριες να κρατούν πανό που έγραφε: «Τα όπλα δεν δίνουν λύση, προκαλούν μόνο θλίψη»
Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής ΑΟ Θήρας): «Έχουμε χάσει τα δύο πρώτα σετ με παρόμοιο τρόπο. Κολλήσαμε στην ίδια περιστροφή και θα έπρεπε να είχαμε βρει λύση. Στο τρίτο σετ μείναμε πίσω από την αρχή και όταν προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε, δεν τα καταφέραμε. Το final-4 που έρχεται δεν αποτελεί δικαιολογία. Θέλαμε τη νίκη για το πρωτάθλημα. Πήγαμε άσχημα στην άμυνα και κάναμε πολλά λάθη και στα τρία σετ».
Διαιτητές: Πρέντζας – Λιάκου, Επόπτες: Παπαθανασίου – Ρηγόπουλος, Γραμματεία: Κρανιά, Παρατηρητής: Ρίγκος