Την πρώτη του ήττα στο 2022 γνώρισε με 3-1 (25-20, 14-25, 26-24, 25-13) στην Βούλα ο Α.Ο. Θήρας, ο οποίος εμφάνισε δείγματα… αυτοχειρίας σε ένα συναρπαστικό ματς, με πολλές συγκινήσεις και ανατροπές, για την 17η αγωνιστική της Volleyleague, όπου θα μπορούσε να κερδίσει τουλάχιστον βαθμό, κόντρα στην τοπική Α.Σ.Π. Θέτιδα
Η ομάδα μας, παρά το μουδιασμένο της ξεκίνημα, που την έφερε νωρίς πίσω στα σετ, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και μετά την ισοφάριση των σετ 1-1 , προηγήθηκε με 20-16 και 21-18. Εκεί όμως κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία των κοριτσιών του Κώστα Παπαδόπουλου, που αδίκησαν τους εαυτούς τους, «έβαλαν ξανά στο παιχνίδι» την αθηναϊκή ομάδα, κερδίζοντας στα σημεία το σετ, 2-1 και με την ψυχολογία πλέον στα ύψη και τον αγώνα, σε μία άτυπη «ρεβάνς» της ήττας τους στο ΔΑΠΠΟΣ, στον α’ γύρο.
Ο Α.Ο. Θήρας θα πρέπει να ξεχάσει από… χθες κιόλας αυτή την ήττα, να ανασυντάξει τις δυνάμεις του και να προετοιμαστεί με τον καλύτερο τρόπο, ενόψει του ταξιδιού και της δύσκολης αναμέτρησης της Θεσσαλονίκης, όπου την προσεχή Τετάρτη 19/01 θα κληθεί να κερδίσει τον Άρη και το εισιτήριο πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-20
2ο σετ: 7-8, 9-16, 11-21, 15-25
3ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 26-24
4ο σετ: 8-2, 16-5, 21-7, 25-13
Τα σετ: 25-20, 15-25, 26-24, 25-13 σε 99′.
Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων
Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής (Α.Ο. Θήρας): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, όπως περιμέναμε και μετά το 1ο σετ, που κυνηγούσαμε στο σκορ τον αντίπαλό μας, παίξαμε ένα 2ο σετ πάρα πολύ καλό και το ίδιο συνέβαινε και ως ένα σημείο του 3ου. Από κει και πέρα βιαστήκαμε να «κλείσουμε» το σετ , κάτι που μας στοίχισε, αφού η εικόνα που παρουσιάσαμε στο 4ο δεν ήταν αυτή που περίμενα. Συνολικά είναι μια δίκαιη νίκη της Θέτιδας, γιατί αντέδρασε σωστά όταν βρέθηκε στα «δύσκολα». Εμείς πλέον, πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι, να ανασυντάξουμε τις δυνάμεις μας, γιατί σε λίγα 24ωρα έχουμε ένα δύσκολο ταξίδι για το Κύπελλο στη Θεσσαλονίκη, όπου πάμε να παίξουμε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της χρονιάς»
Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 7 (4/15 επ., 3 μπλοκ), Ανθούλη 17 (16/34 επ., 1 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 2 (2/6 επ.), Δραγουμάνου 9 (6/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 45% άριστες), Άκτας 18 (11/29 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 56% υπ. – 39% άριστες), Παπαγεωργίου 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 25% υπ. – 16% άριστες), Αποστολάκη, Παναγοπούλου, Χατζηγρηγορίου 1 (1 άσσος).
Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 16 (14/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 29% άριστες), Χόλστον 9 (9/25 επ.), Διάλλα 11 (6/110 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (0/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μίτροβιτς 11 (10/34 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 22% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 17% υπ. – 17% άριστες), Αργυριου 5 (5/14), Αδαμοπούλου 1 (1/1 επ.), Γκόλτσιου.